BELYSNING / Bordslampor / Bordslampor 10526022
*
nr 1052 6022
Bordslampor
ett par, majolika
Kondition: skadad
Utrop:
600 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2016
kl 20:18:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/8 22:07:43
1
100 kr
29/8 18:44:15
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:39
*
Bordslampor
Kondition: skadad
nr 1052 6022
Bordslampor
ett par, majolika
Kondition: skadad
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/8 22:07:43 | 1 | 100 kr |
29/8 18:44:15 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:39